Partnerzy: LIVITY

Partnerzy: LIVITY
Nasze wydarzenie jest chyba najbardziej znane z zaangażowania w dbanie o zawodników przed i po starcie. Tym razem nie będzie inaczej!

Dzięki zaangażowaniu takich partnerów jak LIVITY na mecie będzie na Was czekać m. in. woda kokosowa. A do czego ta woda i jakie ma właściwości opowie najlepiej dietetyk kliniczny marki Livity Aneta Korzeniecka.

Odpowiednie nawodnienie to jedno z podstawowych determinantów udanego startu w każdej dyscyplinie sportowej. Szczególne znaczenie odgrywa w przypadku dyscyplin wytrzymałościowych, do których niewątpliwie należy zaliczyć biegi długodystansowe. 
Badania naukowe wskazują, iż utrata ok 4% płynów (dotyczące masy ciała zawodnika) z organizmu może wiązać się ze znacznym spadkiem wydolności - nawet o około 30%!
Na rynku jest wiele płynów przeznaczonych dla sportowców tzw. izotoników, które mają za zadanie nie tylko nawodnić organizm, ale również uzupełnić o utracone w trakcie biegu składniki mineralne (głównie sód), witaminy i glukozę. Zasadniczą wadą tego typu napojów jest dodatek licznych barwników, aromatów, stabilizatorów oraz słodzików (np. aspartam, acesulfam - K).

Sport kojarzony jest ze zdrowiem, dlaczego więc większość sportowców sięga po napoje przepełnione konserwantami? To prawda reklama dźwignią handlu, często najwięksi producenci oferują najgorsze jakościowo produkty i to nie za małe pieniądze…

A woda? Tak, woda jest tania, zdrowa, naturalna, bezpieczna i należy ją pić, jednak samo dostarczenie wody do komórek to za mało. 
Doskonałą alternatywą dla napojów izotonicznych przeznaczonych dla sportowców okazuje się być 100% woda kokosowa. Jest naturalna, nie zawiera sztucznych barwinków, aromatów i stabilizatorów. Dostarcza jedynie naturalnie występujących cukrów. Zawiera sód, magnez, potas, mangan, witaminę C, a niektóre (w zależności od źródła pochodzenia surowca) nawet wapń i żelazo. 

Niepodważalną zaletą wody kokosowej jest jej wolny od sztucznych dodatków skład. Nadmiar spożycia konserwantów i sztucznych słodzików może doprowadzić do bóli brzucha, rozwolnienia czy reakcji alergicznych. Niektórzy zwolennicy picia wody kokosowej twierdzą, że nawadnia nawet 10 x lepiej niż inne izotoniki. 
Z uwagi na średnią zawartość węglowodanów i sodu świetnie sprawdza się jako napój w sportach o średniej intensywności i umiarkowanym czasie trwania wysiłku. Po długotrwałym wysiłku, gdzie dochodzi do znacznej utraty elektrolitów i glukozy- można dodać do wody kokosowej odrobiny soli i zjeść garść rodzynek.

Sponsor tytularny

Warmia-Mazury

Sponsor główny

Gmina Ostróda

Sponsorzy

Garmin
Ledlenser
Asics
SklepBiegacza.pl
Zielona Budka
Mutti
Barilla
SuperDrob
Browar Fortuna
Bagstar
Perino
Mosso
Fit Easy

Partnerzy

Nadleśnictwo Jagiełek
Nadleśnictwo Stare Jabłonki
Bajkowy Zakątek

Patronat medialny

Ultra
Radio ESKA

Organizatorzy

Hotel Anders
NATE